Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača

Deinštitucionalizácia

 

Národný projekt Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača sa úspešne zapojil do Národného projektu Deinštitucionalizácia zariadení sociálnych služieb – Podpora transformačných tímov ITMS2014-312041R446, ktorý realizuje Implementačná agentúra Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky v spolupráci s partnermiRadou pre poradenstvo v sociálnej práciSlovenskou úniou podporovaného zamestnávania a Fakultou architektúry STU –Výskumným a školiacim centrom bezbariérového navrhovania – CEDA. Tento projekt sa realizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.

Počas trvania projektu od augusta 2018 do októbra 2023 sa postupne v štyroch cykloch zapojí 96 zariadení sociálnych služieb na celom Slovensku.

Cieľom projektu je intenzívna podpora zamestnancov a zriaďovateľov zariadení sociálnych služieb v ich príprave na proces transformácie daných zariadení. Výsledkom budú kvalitne pripravené transformačné plány pre všetky zapojené zariadenia. V rámci projektu bude zapojeným subjektom poskytované poradenstvo, konzultácie, supervízie a vzdelávanie v rámci certifikovaných kurzov, informačných seminárov a tematických workshopov. Vzdelávanie je zamerané na rôzne oblasti deinštitucionalizácie (DI), napr.: na riadenie zmien počas procesu transformácie zariadenia, prípravu pracovníkov zariadení na zmenu prístupu ku prijímateľom sociálnych služieb (dôraz na individuálny prístup), na oboznámenie sa s princípmi univerzálneho navrhovania v architektúre, na predstavenie nových foriem práce s prijímateľmi, ktoré sú zamerané na aktivizáciu a rozvoj pracovných zručností s cieľom začleniť ich do pracovného procesu, atď.

Súčasťou projektu je aj dôkladné hodnotenie pripravenosti jednotlivých zariadení na proces transformácie a informačná kampaň, ktorá bude realizovaná najmä prostredníctvom komunitných aktivít s cieľom vytvárať pozitívne vzťahy v lokalite, v ktorej bude prebiehať proces DI.

Aj vďaka národnému projektu Slovensko postupne napĺňa Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorý kladie dôraz na zabezpečenie rovnakých práv všetkých osôb so zdravotným postihnutím, vrátane ich práva na život v spoločenstve s rovnakými možnosťami a voľbami ako majú ostatní ľudia.

 

Deinštitucionalizácia je pojem, o ktorom sa bude na Slovensku hovoriť čoraz častejšie. Týka sa každého z nás, a preto je dôležité vysvetliť si, čo presne znamená pre nás (širokú verejnosť) a čo pre ľudí so zdravotným postihnutím alebo seniorov.  Jednoducho by sa dala deinštitucionalizácia z pohľadu prijímateľa sociálnych služieb vysvetliť ako možnosť žiť nezávislý život podľa svojich predstáv a rozhodnutí.  Život v inštitúcii je totiž iný ako je väčšina z nás zvyknutá žiť. Denný rytmus človeka žijúceho  v inštitúcii sa musí prispôsobovať dennému režimu zariadenia a zaužívaným pravidlám, hygienickým normám a zásadám verejného stravovania, a to napriek maximálnej snahe o individuálny prístup zariadenia k prijímateľovi sociálnych služieb.

Pre širokú verejnosť znamená deinštitucionalizácia prijatie a rešpektovanie ľudí so zdravotným postihnutím ako ľudí, ktorí majú rovnaké ľudské práva a slobody a samozrejme svoju prirodzenú dôstojnosť.  Nejde iba o presťahovanie sa z veľkých budov do menších domčekov a bytov v našom susedstve. Ide o zmenu vzťahu k ľuďom odkázaným na podporu spoločnosti. O pochopenie, že každý z nás má mať právo rozhodovať o sebe, o mieste, kde chce žiť, kedy a aké jedlo chce jesť, mať právo pracovať a využívať všetky možnosti, ktoré komunita poskytuje. Tak by to malo byť aj v prípade ľudí so zdravotným postihnutím.

Neoddeliteľnou súčasťou deinštitucionalizácie je poskytovanie adekvátnej podpory zo strany spoločnosti. Bez našej pomoci by ľudia so zdravotným postihnutím nemohli viesť slobodný, nezávislý a podľa svojich možností plnohodnotný život. Potrebujú mať okolo seba sieť dostupných verejných, zdravotných a sociálnych služieb, prístup k informáciám a špeciálnym pomôckam, ktoré im pomôžu zotrvať v rodinnom prostredí a v komunite. Život v ústavnej starostlivosti by nemal byť prvou voľbou pri riešení životnej situácie človeka so zdravotným postihnutím. Pre každého človeka je prirodzené prežiť svoj život v prostredí domova a blízkych ľudí.

Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Rača je v zapojený do procesu deinštitucionalizácie sociálnych zariadení od roku 2015. V prvom projekte sa počíta s rekonštrukciou budovy na Strelkovej ulici a vybudovaním nielen lôžkovej / obytnej časti ale aj s vytvorením denného stacionáru. Súčasťou prvého projektu je zároveň stavba dvojdomu na Račianskej ulici, ktorý bude slúžiť na ubytovanie 12 prijímateľov sociálnych služieb. V súčasnosti je tento projekt vo fáze stavebných príprav. V roku 2019 pokračoval transformačný tím zariadenia v plánovaní ďalšieho projektu v spolupráci so zástupcami z Bratislavského samosprávneho kraja, Mestskej časti Bratislava – Rača, Implementačnej agentúry MPSVR SR ako aj z radov odborníkov v oblasti architektúry a ďalších relevantných oblastí.

Viac informácií o procese DI nájdete na www.npdi.gov.sk